top of page
  • weronikasobczak517

Kiedy jest odpowiedni wiek na włączenie bajki dziecku? I dlaczego?

Odpowiedni wiek na włączenie dziecku bajki może być różny w zależności od różnych czynników, takich jak poziom dojrzałości dziecka, preferencje rodziców, rodzaj bajki oraz zalecenia pediatrów i ekspertów ds. rozwoju dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, większość ekspertów zaleca ograniczenie ekspozycji na ekrany u dzieci poniżej 18-24 miesiąca życia, a następnie wprowadzenie odpowiednio dostosowanych treści wideo.

Dlaczego zaleca się ograniczenie ekspozycji na bajki u małych dzieci? Istnieje kilka powodów:

  1. Rozwój mózgu: Wczesne dzieciństwo to kluczowy okres dla rozwoju mózgu. W tym czasie dzieci uczą się poprzez interakcje z rzeczywistym światem i bliskimi osobami. Zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem może ograniczyć te interakcje, co może wpływać na rozwój umiejętności społecznych, emocjonalnych i językowych.

  2. Rozwój mowy: W tym wieku dziecko intensywnie rozwija swoje zdolności językowe. Ważne jest, aby dzieci miały szansę słuchać i komunikować się z innymi ludźmi, ponieważ to pomaga w nauce mowy, rozumieniu komunikacji i budowaniu słownictwa. Bajki i inne programy telewizyjne zamiast tego dostarczają gotowych treści, które nie wymagają aktywnego uczestnictwa dziecka.

  3. Koncentracja i uwaga: U małych dzieci zdolność skupienia uwagi jest jeszcze słabo rozwinięta. Długi czas spędzony przed ekranem może utrudnić dziecku skupienie uwagi na innych aktywnościach, które wymagają interakcji i zaangażowania.

  4. Przekazywanie prawidłowych wzorców zachowań: Niektóre bajki mogą zawierać treści, które nie są odpowiednie dla małych dzieci, zarówno pod względem treści przemocy, jak i skomplikowanych relacji między postaciami. W tym wieku dzieci bardzo często naśladują to, co widzą na ekranie, więc warto dbać o to, by były to pozytywne i konstruktywne wzorce.

Oczywiście, istnieją również bajki i programy telewizyjne specjalnie przeznaczone dla małych dzieci, które są edukacyjne i rozwijające. W przypadku korzystania z takich treści, ważne jest, aby wybierać programy odpowiednie dla wieku i ograniczać czas ekspozycji na ekranach.

Wpływ ekspozycji na bajki na rozwój mowy dziecka jest tematem badawczym, ale wiele badań sugeruje, że interaktywna komunikacja z rodzicami i opiekunami ma większy wpływ na rozwój języka u dzieci niż pasywna ekspozycja na programy telewizyjne. Dlatego warto stawiać na rzeczywistą interakcję i czytanie książek zamiast polegania tylko na bajkach w rozwoju mowy u małych dzieci.


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page