top of page
  • Karolina Sobczak

Balans w macierzyństwie
To jak my kobiety postrzegamy siebie jako ideał w roli matki był kształtowany w naszej świadomości przez pokolenia, a działo się to tak za sprawą modelu wychowawczego, w którym przyszło nam wzrastać. Kiedyś podstawowym obowiązkiem kobiety było zajmowanie się domem, natomiast mężczyzna pracował, przynosił pieniądze i rzadko wykonywał jakiekolwiek obowiązki domowe. Czasy się jednak zmieniają, a kobiety stają się coraz bardziej świadome tego, jak bardzo ważne jest dbanie o siebie, o wewnętrzny balans, o swoje regulowanie emocjonalne, o swoją niezależność, pasje, autonomię oraz rozwój.

A więc dlaczego jest tak bardzo ważne? Odpowiedź jest prosta – mając czas dla siebie - jesteś lepszą wersją siebie, żoną, mamą, czy pracownikem. Chwila oddechu ładuje Cię emocjonalnie, na nowo buduje twoją cierpliwość, dostarcza dobrej energii, motywuje, otwiera na wyrozumiałość, uważność, pewność siebie i pozwala na czerpanie z macierzyństwa tego, co najlepsze. ,,Chwila oddechu'' tu naprawdę nie chodzi od razu o wyjazd do Spa, ale chociaż o czas na ciepłą kawę, czy samotne wyjście do sklepu.

Gdy w końcu zatrzymasz się na chwilę i zastanowisz się, czego tak naprawdę potrzebuje od ciebie twoje dziecko i czego ty sama oczekujesz od swojej rodziny, może dojść do przewartościowania twojego życia i wdrożenia kluczowych zmian, bądź wprowadzenia drobnych korekt obecnego podejścia do rodzicielstwa. Znajdując się cały czas w pędzie, bardzo łatwo przeoczyć te drobne zmiany, które mogą zasadniczo wpłynąć na twoje życie rodzinne. Zatem usiądź wygodnie, zaparz sobie kawę i zacznij od przeanalizowania swojego życia.

A teraz chciałabym poświęcić chwilę na wielki podziw, jaki wysyłam w stronę mam. Kłaniam się Wam nisko za tę siłę, wielozadaniowość, zaangażowanie, zorientowanie i organizację. Wiem, że dwoisz się i troisz, bojąc się, że nie robisz wystarczająco wiele. Starasz się robić tak wiele rzeczy naraz, że w efekcie nie dajesz rady z utrzymaniem konsekwencji. Zmęczona po całym dniu nie masz już cierpliwości, by wsłuchać się w słowa twoich dzieci (zrozumieć ich myśli i odczucia) poszukiwać adekwatne sposoby motywowania, czy odpowiedniego radzenia sobie z ich trudnymi zachowaniami. Drogie Mamy umiejętność bycia wielozadaniowym z całą pewnością pozwala zaoszczędzić czas, ale jak to z nią tak naprawdę jest? Badania wykazały, że ludzie, którzy wykonują wiele zadań jednocześnie, robią to kosztem jakości! No więc... niedokończony projekt w pracy, czy może dzieci, które spędzając czas z mamą notorycznie słyszą ,,nie teraz'', ,,zaraz'', ,,później''. Chodzi o to, by odłożyć telefon, spojrzeć dziecku w oczy i zapytać, jak minął mu dzień, jak się czuje, co chciałoby z Tobą porobić. Istotne jest to, by wychowywać mądrzej, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy zdasz sobie sprawę, w jaki sposób myślą twoje dzieci i to, czego tak naprawdę od ciebie potrzebują. Aby móc wpłynąć na zachowanie dziecka musisz najpierw zmienić swój sposób reagowania, postępowania i poświęcania dzieciom uwagi. Tu naprawdę nie ma znaczenia czas poświęcany dziecku, a sposób, w jaki to robimy, gdy z nim jesteśmy. I dobra informacja dla pracujących rodziców: ważna jest nie ilość, lecz jakość. Pamiętaj, że nasze dzieci uczą się przez modelowanie. Jeżeli one widzą, że Ty zatracasz się w macierzyństwie i stawiasz innych przed sobą, będą robić w przyszłości to samo. Nie dotyczy to tylko przyszłej rodziny, ale również środowiska rówieśniczego.

Wróćmy do mam, bo na nich dziś pragnę się skupić - każda mama ma na głowie mnóstwo spraw, które nie zawsze dają spać. Większość mam marzy o pobudce bez budzika, bez krzyku. To, że czasami fantazjujesz o wieczorze z winem, książką i totalnej ciszy, czy to, że czasami krzykniesz - nie oznacza, że jesteś złą mamą. ,,Dobra mama wie, że musi o siebie zadbać, bo inaczej nawet ziarnko ryżu waży tonę, a klocek LEGO na podłodze może być jak zapałka w suchym lesie jej emocji". I teraz sama odpowiedz sobie na pytanie: Czy macierzyństwo musi oznaczać rezygnacje ze wszystkiego? Czy musisz zapomnieć o wszystkim tym, kim zawsze chciałaś być? I ja pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie: oczywiście, że NIE. Istotne tutaj jest stawianie granic oraz sprawiedliwy i uczciwy podział obowiązków między Tobą, a mężem (chyba, że dzieci są już starsze – to oczywiście i dzieci powinny posiadać swoje obowiązki domowe, gdyż buduje to ich sprawczość, autonomię, samodzielność). Rodzice są odpowiedzialni za nauczenie swoich dzieci umiejętności, które umożliwią im odnieść sukces w życiu dorosłym. A to wiąże się z wyznaczaniem granic i reagowaniem na ich przekraczanie.

Głowa do góry, to niejedyny sposób na odzyskanie równowagi w życiu i znów skupieniu się na swoich potrzebach jest jeszcze agencja niań i guwernantek ,,MYbabysitter'', która z sercem i zapałem podchodzi do każdego zlecenia. A ja ponownie powtórzę JESTEŚ LEPSZĄ MAMĄ, KIEDY MASZ CZAS DLA SIEBIE. Na tym właśnie polega równość, miłość, rodzinność – każdy jest zatroszczony. Uwierz, wszystkim to wyjdzie na dobre, Tobie, dzieciom, mężowi. Nie miej wyrzutów sumienia, że jeszcze mało obowiązków wzięłaś na siebie, po prostu wyluzuj i spokojnie z naszą pomocą zaplanuj czas dla siebie.58 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page